DuoLife in harmony with nature - we are shifting to environmentally friendly fillings for the orders!

7.03.2020
Dear Club Members,
nowadays, caring about the climat and the world surrounding us is of extreme importance. It is our responsibility and awareness that affect shaping the reality in which we all coexist. In DuoLife, we always promote life in concordance and harmony with nature, and yet another proof of this is implementing the project of environmentally friendly fillings used while transporting the products ordered by you.

Until now, the project has been under a testing phase. Some of you have already received your orders with environmentally-friendly filling, which was met with your warm appraisal. Today, we can say that the proces of replacing the fillings is going at full speed and soon we will be using only pro-environmental solutions.
taking into consideration current stock levels, the quantity of old fillings that we still have and the production cycle of new ones, we expect that introducing pro-environmental solutions will take us several weeks. During this time, we will be using also the old fillings, but the number of such shipments will be gradually dropping. Ultimately, we want to be DuoEco, and we encourage you to the same. Let’s all be DuoEco, just as we all are DuoLife!
Let your every day be a special day…
Back to the list of news
Comments (27)
Dorota Więckowska

Coś pięknego - brawo <3

Dorota Więckowska 7/3/20, 10:38:26 AM
Jozef Kivoň

Super :)

Jozef Kivoň 7/3/20, 10:51:31 AM
Adam Dobrzynski

No właśnie bo zawsze przy segregacji było wezwanie. A teraz za jednym zamachem. Bravo.

Adam Dobrzynski 7/3/20, 10:59:11 AM
Zbigniew Godos

Super!!!!

Zbigniew Godos 7/3/20, 11:10:14 AM
Patrycja Kobyłecka

MEEEGA <3 Niesamowita wiadomosc :D dziś jak odbierałam paczkę to pomyślałam o tym że szkoda że aż tyle tego sztucznego tworzywa muszę wyrzucić do kosza :P i oto jest <3

Patrycja Kobyłecka 7/3/20, 11:27:20 AM
Monika Wal

Ciekawa jestem jak to się sprawdzi w wysyłce za granicę czy butelki będą na tyle zabezpieczone żeby nie udało się ich uszkodzić podczas transportu

Monika Wal 7/3/20, 11:51:07 AM
Gabriela Gacek

super :D

Gabriela Gacek 7/3/20, 12:14:10 PM
Gabriel Gacek

<3 super rozwiązanie. Proponuje w mediach społecznościowych używać hasztagu: #DuoEco :D

Gabriel Gacek 7/3/20, 12:15:27 PM
Andras Barath

Szuper!

Andras Barath 7/3/20, 12:35:40 PM
Irina Airich

Замечательные новости, Браво Дуо

Irina Airich 7/3/20, 1:21:27 PM
Marzena Gwiżdż

Wyśmienity pomysł :)

Marzena Gwiżdż 7/3/20, 2:12:42 PM
Marcin Zwoliński

Rewelka! :D

Marcin Zwoliński 7/3/20, 2:16:12 PM
Patrycja Mrożek

Cudownie świadomy krok, dzięki wielkie

Patrycja Mrożek 7/3/20, 3:38:40 PM
Monika Grzesiek

Świetnie, dziękuje! A czy rozważacie możliwość odsyłania zużytych butelek?

Monika Grzesiek 7/3/20, 6:21:14 PM
Gracjan Deresz

Super. Polecam również używać większych pudełek na 6 butelek zamiast na 4. Wtedy większość zamówień wyślecie w 1 pudełku.

Gracjan Deresz 7/3/20, 6:35:11 PM
Edy Ardeleanu

Bravo! Excelenta decizie! Acum totul va fi mai safe!

Edy Ardeleanu 7/4/20, 9:23:02 AM
Luís Carlos Oliveira

5*****, FANTASTIC

Luís Carlos Oliveira 7/4/20, 1:35:54 PM
Edyta Handerek

Świetny pomysł.GRATULUJĘ.

Edyta Handerek 7/4/20, 5:56:03 PM
Ines Zouabi

Good job!

Ines Zouabi 7/4/20, 10:01:11 PM
Izabella Słupecka

Wow, to jest super pomysł, czekałam na to :)

Izabella Słupecka 7/4/20, 10:01:37 PM
Petra Matějková

Wooow! :-D

Petra Matějková 7/5/20, 2:56:21 AM
Anna Mencel

No nareszcie ! Dziękuję z całego serducha za to ! :*

Anna Mencel 7/5/20, 9:50:02 PM
Alexandru Stefan Szilagy

Super idee si felicitari pentru inspirataia de care d-ati dovada!

Alexandru Stefan Szilagy 7/6/20, 10:20:58 AM
Martina Jokalova

Krasny krok vpred ...chvalim ...Ste skvela firma